باخت امیدوار کننده آقایی در قهرمانی جوانان جهان

ثریا آقایی تنها نماینده کشورمان در مسابقات بدمینتون قهرمانی جوانان جهان در دیدار نخست خود مقابل تس یائونگ Tsz Yao NG از کشور هنگ کنگ با نتایج 21-14 و 21- 16 شکست خورد و حذف شد.یائونگ در رنکینگ بزرگسالان هنوز وارد نشده است اما در رنکینگ جوانان در رده 74 جهان قرار دارد در حالی که آقایی در رده 167 جوانان جهان است

اما این باخت بدین دلیل از نظر بنده باخت امیدوار کننده محسوب می شود چون آقایی توانست امتیاز خود را در هر گیم به بالای 14 برساند. وقتی بازیکنی گیم را با امتیاز زیر 4 واگذار می کند یعنی این بازیکن هیچگونه آمادگی ندارد و احتمال زیاد امتیازات کسب شده نیز نتیجه بی دقتی حریف بوده است . وقتی با امتیاز بین 4-9 بازی را واگذار می کند یعنی بازیکن اختلاف تکنیکی خیلی زیادی باحریف دارد. وقتی امتیاز بازیکن به 10-14 می رسد احتمالا مربیان و مسئولان آماده سازی بازیکن آن قدر که لازم است برای بازیکن مایه نگذاشته اند. اما وقتی امتیاز به بالای 14 می رسد دیگر پای تمرکز و استقامت و هوش بازی در میان است.

تحلیل بنده این است که مربیان برای آقایی کم نگذاشته اند و خود او نیز مهارتهای تکنیکی و تاکتیکی لازم را از بدمینتون کسب کرده است. از این مرحله به بعد مرحله ای است که بازیکن باید بتواند با همراهی مربی برای کل بازی و لحظه لحظه آن برنامه و استراتژی دهد و آن را به مرحله اجرا بگذارد. بازیکن باید بتواند در حین بازی نکات ضعف حریف را شناسایی کند و نکات ضعف خود را پوشش دهد و بدون این که تمر کز ذهنی خود را از دست بدهد با تکیه بر نکات قوتش از فرصتها استفاده کند و حریف را تحت فشار قرار دهد.

در یک بازی سرعتی- استقامتی مانند بدمینتون انجام همزمان این تحلیل ها با بازی نیاز به قدرت ذهنی و تمرکز خاصی دارد. بازیکن باید با تمرینات جانبی بتواند انرژی ذهنی و جسمی خود را مدیریت کند تا نتیجه بگیرد. از این مرحله به بعد مدیریت حواشی برای کسب موفقیت بسیار مهم است. حواشی ممکن است در این مرحله کل زحمتهای فرد را برای کسب مهارت به هدر دهد. انجام یک مهارت جانبی مانند نقاشیهای با حالت کارتون شاید بتواند به آقایی کمک کند تا تمرکز و قدرت ذهنی لازم را برای شرکت در مسابقات بزرگ کسب نماید.

قهرمان شدن انگیزه قهرمانی می خواهد اما این انگیزه فقط باید بخش مناسبی از انرژی ذهنی را درگیر خودش کند نه کمتر و نه بیشتر.

/ 0 نظر / 40 بازدید