گپی دوستانه با مربی تیم ملی سید بهادر زکی زاده

تملق نباشد در طی دورانی که دنبال بدمینتون بودم آقای بهادر زکی زاده هم دورانی که بازی می کردند و هم دورانی که مربی و مدیر بدمینتون مطرح بوده اند یکی از افراد بسیار علاقه بنده در بدمینتون بوده اند.

هفته قبل فرصتی دست داد تا با ایشان در حاشیه تمرین تیم هم صحبت شویم و برخی مسائل را مطرح کنیم که ایشان نیز با حوصله و کارشناسانه به مباحث مطرح شده پاسخ دادند.

عمده بحث حول علت جلو افتادن بدمینتون کشور ترکیه از بدمینتون ایران بود.

سوال اول - آقای زکی زاده  تولید ناخالص کشور ترکیه و بودجه دولت این کشور تقریباً با تولید ناخالص داخلی و بودجه دولت ما برابر است اما چرا حضور بین المللی و موفقیت های بدمینتون کشور ترکیه بیشتر از ماست؟

زکی زاده: مطالب مختلفی در این زمینه می توان بیان داشت اول این که دولت ترکیه در 20 سال اخیر نگاه متفاوتی به ورزش داشته است که باعث شده است این کشور در رشته های مختلفی مانند فوتبال- بسکتبال و والیبال نیز در سطح اروپا و حتی جهان مطرح باشد و نتایج خوبی را در سطوح باشگاهی و ملی کسب نماید. دیدگاه حاکم بر ورزش کشور ما عمدتا دیدگاه ورزش غیر حرفه ای و غیر همگانی است هر چند برخی اقدامات برای تقویت ورزش حرفه ای و قهرمانی هم شده است.

یک موضوع دیگر مربوط به بعد مسافتها و تعداد مسابقات می باشد. ما در قاره آسیا و منطقه خاورمیانه واقع هستیم. در منطقه ما که خاورمیانه است مسابقات بین المللی بدمینتون به تعدادکافی برگزار نمی شود و آنهایی که برگزار می شود سطح خیلی بالایی ندارد و مسابقاتی هم که در آسیا برگزار می شود -به علت بعد مسافت زیاد- پر هزینه است. ما مجبوریم از هواپیما برای رفت و آمد استفاده کنیم و موقع شرکت در مسابقات حتما در هتل اقامت کنیم که هزینه های زیادی را بر فدراسیون متحمل می نماید. اما کشور ترکیه در قاره اروپا قرار دارد و در این قاره مسابقات زیادی برگزار می شود و فقط در حوزه بالکان تعداد زیادی مسابقه بین المللی بدمینتون برگزار می شود. آنها برای شرکت در این مسافتهای کوتاه مجبور نیستند حتما از هواپیما و هتل استفاده کنند و فدراسیون بدمینتون ترکیه 2 دستگاه اتوبوس مجهز به امکانات اقامتی خریداری کرده است که برای شرکت در تعدادی از این مسابقات با همان اتوبوس ها سفر می کنند و اقامتشان هم در کشور مقصد در همان اتوبوس هاست. این مسئله هزینه ها را خیلی می کاهد و بعد مسافت هم طوری نیست که بازیکنان خسته شود و امکانات رفاهی زیادی نیاز داشته باشند.

مسئله بعدی مربوط به شرایط ویزا و پاسبورت است. کشور ترکیه با حدود 90 کشور دنیا قرار داد هایی دارد که ویزا را بین خود برداشته اند بنابراین این مسئله به مدیران بدمینتون و مربیان و ورزشکاران این کشور امکان را می دهد تا با سهولت زیادی برنامه ریزی کنند . اما کشور ما با حدود فقط 10 کشور قرارداد حذف ویزا دارد بنابراین گاهی برای شرکت در مسابقات ما ناچاریم از 3 ماه قبل از مسابقه از طرف مقابل درخواست ویزا نماییم و در شرایطی که صدور ویزا معلوم نیست صورت می گیرد یا خیر باید اردوی آمادگی برگزار کنیم حال اگر فرایند داخلی تصویب اعزام وزشکاران و نظایر آن را هم در نظر بگیریم برنامه ریزی برای حضور بین المللی تیم ملی بسیار دشوار است.

سوال دوم: آقای زکی زاده آیا به نظر شما اگر بازیکنان ما به صورت تخصصی در دوبل یا یک نفره شرکت کنند نتایج بهتری کسب نمی کنند؟

زکی زاده : چرا یقیناً در حالت نرمال و ایده ال چنین است و اقتضای ورزش حرفه ای در رشته بدمینتون این است که حداقل در رده بزرگسالان این دو رشته بازیکنان تخصصی خود را داشته باشند اما همانطور که در بالا اشاره شد محدودیتهای برنامه ریزی مانع این کار می شود؛ این ایده آل زمانی اجرایی می شود که عوامل مختل کننده برنامه ها به حداقل ممکن کاهش یابند و البته درک حرفه ای بازیکنان نیز خود مسئله ای است که نباید از آن غافل شد.

سوال سوم: آقای زکی زاده سالهای متمادی است که مسابقات بدمینتون دهه فجر در تهران برگزار می شود در حالی مسابقات اوپن دانمارک به صورت دوره ای در شهرهای بدمینتون خیز مختلف این کشور مانند کپنهاگ و اودنزه و یکی دو شهر دیگر برگزار می شود. تجربه بومی کشورمان هم نشان داده است که انتقال مسابقات بین المللی به استانها و شهرستانها به علت جلب حمایت مقامات محلی مانند شهرداران و استانداران و حتی اسپانسرهای محلی و تماشاگران، امکانات بیشتری را در اختیار ورزش و فدراسیون مربوطه قرار می دهد.  آیا بهتر نیست که مسابقات بدمینتون دهه فجر هم در چند شهر بدمینتون خیز کشور به صورت دوره ای برگزار شود؟

زکی زاده: این مسئله هم مورد تایید بنده است اما انتقال رویدادهای بین المللی به شهرستانها نیازمند تایید برخی نهادها مانند وزارت امورخارجه است و فدراسیون بدمینتون در این زمینه تصمیم گیر نهایی و کل نیست. در شرایط فعلی هم امکانات لازم برای رایزنی در این زمینه فراهم نیست ولی احتمالا فدراسیون در سالهای بعد چنین برنامه ای را دنبال خواهد کرد.

سوال چهارم: اگر درست یادم باشد فدراسیون جهانی بدمینتون مسابقات بین المللی این رشته را در 6 رده مختلف طبقه بندی کرده است که کشورها اجازه دارند در هر یک از این رده ها یک مسابقه برگزار نمایند. به نظر شما برگزاری حداقل یک رویداد بین المللی دیگر -در یک رده ای متفاوت از رده بدمینتون دهه فجر- امکان کم هزینه یا با هزینه مناسبی را برای کسب امتیاز برای بدمینتون ایران فراهم نمی کند؟

زکی زاده: محددیتها و مشکلاتی که هر سال در برگزاری مسابقات جام فجر برایمان رخ داده است، مانع از این بوده است که فدراسیون به چنین طرحی بیاندیشد. ضمنا برگزاری یک رویداد بین المللی آسان نیست از یک طرف باید تصویب چند کمیسیون و مرجع قانونی برای آن اخذ شود و علیرغم این مجوز ها و تمهیدهایی که در کنار آنها اندیشیده می شود باز ممکن است برخی اتفاقات رخ دهد که باعث محرومیت بدمینتون کشورمان از حضور در میادین بین المللی شود و برای اینکه چنین مسائلی رخ ندهد باید زیر ساختها و امکانات فراهم باشد و مقرراتی که توسط نهادهای مختلف اعمال می شود، شفاف سازی شود تا در رایزنی با فدراسیون جهانی همه مسائل مربوطه از قبل مذاکره شده و حل و فصل شود تا در جریان مسابقات مشکلی رخ ندهد.

/ 1 نظر / 92 بازدید
saeed

سلام دوست عزیز[گل] چجوری میتونم فیلمهای بازی هایی ک اخیرا برگزار شده رو بدون فیلتر شکن دانلود کنم؟ ممنون میشم اگه راهنماییم کنی[لبخند]