ادامه دور باطل در بدمینتون و بازیهای آسیایی نوجوانان

حضور ورزشکاران دو رشته اسکواش و بدمینتون در رقابت های آسیایی نانجینگ چین منتفی شد.

به گزارش راکت نیوز، در حالی که از چند ماه قبل تمامی زمینه ها جهت اعزام تیم های ملی نوجوانان اسکواش و بدمینتون به بازی های آسیایی نانجینگ چین مهیا شده و از سوی کمیته ملی المپیک به این دو فدراسیون اعلام شده بود که این اعزام ها صورت خواهد گرفت، متاسفانه حال به گوش می رسد که اعزام تیم های ملی اسکواش و بدمینتون در هاله ای از ابهام است و به احتمال فراوان ورزشکاران این دو رشته اعزام نخواهند شد.

رییس ستاد تدارکاتی بازی های آسیایی و المپیک عدم شانس مدال آوری این دو رشته در این رقابت ها را دلیل حذف این رشته ها از کاروان اعزامی اعلام کرده است.

بهرام افشارزاده در این باره می گوید: با روسای فدراسیون هایی که شانس مدال آوری ندارند صحبت های لازم را انجام دادیم تا از حضور در این پیکارها منصرف شوند.

حال این ابهامات پیش می آید که:

آیا تنها سه هفته مانده به آغاز این رقابت ها باید چنین تصمیمی گرفته شود؟

آیا روحیه بازیکنان این دو رشته که مدت هاست در اردوهای تیم ملی و به دور از خانواده به سر می برند مد نظر قرار داده شده است؟

مهد بدمینتون در آسیا است و از دیر باز تیم هایی همچون مالزی، چین، کره جنوبی و اندونزی در بدمینتون جهان به سلطنت خود در بعد قهرمانی پرداخته اند و این موضوع که شانس مدال آوری در این رقابت ها بسیار پایین است موضوعی نیست که امروز مسئولان کمیته المپیک به آن پی برده باشند. پس چرا این تصمیم حالا گرفته می شود؟

در اسکواش جهان تیم هایی همچون مالزی، پاکستان، هند و کویت مدعی هستند و در این موضوع که مدال آوری نوجوانان ایرانی کاری بسیار سخت است شکی نیست اما حضور نوجوانان بدمینتون و اسکواش در این رقابت ها و تجربه اندوزی این قهرمانان می توانست آینده رشته ها را متحول کند.

آیا اعلام انصراف این دو تیم ملی از رقابت های آسیایی نوجوانان تبعات منفی برای فدراسیون های بدمینتون و اسکواش نخواهد داشت؟

حضور در این رقابت ها با کمترین هزینه برای تیم های ملی کشورمان مهیا می باشد و در شرایطی که تیم های ملی در دو سال گذشته با توجه به شرایط مالی وزارت ورزش و جوانان اعزام های مطلوبی را نداشته اند، این رقابت ها محکی بزرگ و در خور شان تیم های ملی کشورمان است.

حال جناب آقای افشارزاده از شما که فردی ورزشی و دلسوخته ورزش هستید تقاضا می شود تا با تجدید نظر در این تصمیم شرایط حضور این نوجوانان را مهیا کنید تا کمکی بسیار بزرگ در ارتقای این دو رشته رو به رشد داشته باشید.

------------

در ادامه این خبر ناگزیر هستیم نظر وبلاگ بدمینتون ایران را در این خصوص به نمایندگی از جامعه بدمینتون اعلام نماییم چرا که این نخستین بار نیست که تیم ملی بدمینتون جمهوری اسلامی ایران به بهانه نامقبول عدم امکان کسب مدال به مسابقات مختلف آسیایی و غیر اسیایی اعزام نمی شود.البته پیشتر و در دی و بهمن سال قبل هم از احتمال قوی عدم اعزام بدمینتونیستهای نوجوان ایران به این مسابقات سخن گفته شده بود اما باید پرسید ایا در تمام سالهایی که فوتبال ایران شانس راهیابی به جام جهانی و کسب مدال نداشت به مسابقات اعزام نشد؟ آیا حتی در سالهایی که کشتی ایران در حضیض کامل بود ورزشکاران این رشته به مسابقات اعزام نشدند؟ آیا طی تقریبا  30 سالی که والیبال و بسکتبال ایران رتبه ای بهتر از هشتم بدست نمی آوردند به مسابقات اعزام نمی شدند؟

 آیا به صرف اینکه ایران نمی تواند خودروی با کیفیت و قیمت قابل رقابت با خودروهای ساخت بسیاری از کشورها تولید نماید در 50 سال گذشته دست از تولید خودرو کشیده ایم؟

آن چیزی که مسلم است کار نیکو کردن از پر کردن است.

دلیلی که برای بازداری رشته بدمینتون از حضور در مسابقات بسیار بچه گانه و غیر موجه است. مسلم است که ورزشی که پوشش تلوزیونی مسابقات ندارد نمی تواند ورزشکار و اسپانسر و تماشاچی به تعداد کافی جذب نماید و  ورزشی که حضور کافی در مسابقات برون مرزی ندارد نمی تواند افتخار افرینی نماید و تجربه اندوزی داشته باشد.

آیا کل هزینه انجام شده در ورزش بدمینتون قابل مقایسه با دستمزد یک مربی خارجی یا یک باشگاه لیگ برتر فوتبال در کشور است؟ یا نه هزینه های انجام شده در بدیمنتون ایران  قابل مقایسه با هزینه ای است که کشورهای ژاپن و مالزی و کره جنوبی و چین و اندونزی و تایلند و ... وی بدمینتون خود انجام می دهند.

طبق اطلاعات جسته و گریخته ای که بنده از هزینه کشورمان روی بدمینتون و هزینه کشور چون روی بازیکنی به نام لین دان دارم فقط این دو تا قابل مقایسه با هم نیستند چه رسد به اینکه بخواهیم کل بودجه بدمینتون دو کشور را با هم مقایسه کنیم .

کشور چین که الان قدرت بدمینتون جهان شده است در هر یک از رده های 7 گانه تورنمنتهای بدمینتون جهان 2 تورنمنت سالانه برگزار می نماید و علاوه بر این سالانه میزبان حداقل یک تورنمنت از نوع رویدادهای BWF هم هست ولی کشور ما فقط یک تورنمنت سالانه در رده 5 برگزار می نماید و در سال گذشته فقط در یک تورنمنت خارجی شرکت داشته است. ایا کشوری با این تدارک می تواند به مصاف کشوری با آن تدارک برود و ادعای مدال داشته باشد.

اقایان مسئول ورزش کشور نعل وارونه نزنید ورزشکار راکتی نمی تواند برود فوتبالیست و کشتی گیر شود هر ورزشی تیپ بدنی و تیپ روانشناسی خاص خود  را می طلبد. و بازدهی های خاص خود را برای ورزشکار دارد. مگر نه این که یکی از مهمترین دلایل افت رتبه بدمینتون ایران در رنکینگ جهانی عدم حضور مناسب و پیوسته در رویدادهای جهانی این ورزش است؟

بدمینتون در دنیا به عنوان ورزش خانواده شناخته شده است و یکی از شعارهای فدراسیون جهانی این ورزش هم همین است و ورزشی است که انجام آن به تقویت بنیاد خانواده در کشورها و جوامع کمک می کند البته ورزشهای دیگری هم هستند که می توانند چنین نقشی را بازی کنند ولی آنها به اندازه بدمینتون سهل الوصول نیستند. مگر نه این است  که یکی از اصول قانون اساسی حمایت و حفاظت از نهاد خانواده است؟ چرا ورزشی که نسبت به سایر ورزشها می تواند چنین کارکردی را بهتر ایفا نماید چنین مورد ظلم قرار می گیرد.

 

/ 0 نظر / 39 بازدید