گزارش بدمینتون المپیک لندن-14 : 3 قدرت نوظهور بدمینتون

امروز در 2 رشته دیگر از بدمینتون مسابقات نهایی و رده بندی برگزار شد و کشورهای ژاپن - روسیه و هند و که سابقا مدال المیکی در بدمینتون نداشتند برای نخستین بار در این دور به مدال دست یافتند .

در انفرادی بانوان بازی نهایی ونیمه نهایی در حالی برگزار شد که چین 3 نماینده داشت و حتی احتمال داشت هر 3 مدال را به خود اختصاص دهد اما هند چنین اجازه ای به آنها نداد و ساینا نهوال توانست البته با خوش شانسی برنز را از چنگ زین وانگ در بیاورد در این بازی گیم اول را زین وانگ از چین با نتیجه 21 بر 18 برنده شده بود اما در گیم دوم به علت آسیب دیدگی زین وانگ و کناره گیری وی از بازی نهوال برنده بازی اعلام شد و با برنزی که کسب کرد سومین مدال را به اردوی المپیکی هند به ارمغان آورد . البته خوشبختانه به علت فیلترینگ قوی که کشورمان دارد ما نتوانستیم اطلاعات دقیقتری از این مسابقه به جز آنچه که سایت رسمی المپیک لندن درج کرده بود و پاره ای سایتهای دیگر که جزئی به موضوع پرداخته بودند بدست بیاوریم . خصوصا این که آسیب دیدگی وانگ در امتیاز اول گیم دوم بوده است که یک مقدار محل سوال است .گیم اول این بازی نیز یکی از بازی های نسبتا خوب جام المپیک بود چرا که 25 دقیقه زمان برد و طولانی ترین رالی آن 46ثانیه و 41 ضربه طول کشید و میانگین رالی های آن 12 ثانیه و 5 ضربه بود که نشان از بازی با گرایش دفاعی و کند بازی می باشد

در بازی نهایی زروئی لی پدیده جدید چینی ها در بخش بانوان هموطنش ییهان وانگ  را که قهرمانی جهان در سال 2011 را به همراه کلی افتخار دیگر در کارنامه دارد 2 بر 1 مغلوب ساخت و به اولین مدال طلای المپیکی اش دست یافت. زروئی لی 21 ساله است و این شانس را خواهد داشت که به 3 یا 4 مدال المپیکی دست یابد. مربی زروئی لی ژانگ نینگ است که خود 2بار پیاپی برنده مدال طلای المپیک بوده است اما مربیان ییهان وانگ سابقه بازی در این قواره نداشتند. این مسابقه نیز جزو مسابقه های سنگین راند بود و اگر درست یادم باشد از نظر زمان انجام بازی با 78 دقیقه طول زمان بازی  4 امین تا کنون است همچنین طولانی ترین رالی این بازی 45 ثانیه و 43 ضربه طول کشید و میانگین رالی ها 9ثانیه و 8 ضربه بود لازم به یادآوری می دانم طولانی ترین رالی این دور از مسابقات مربوط به مسابقه لین دان و توفیق هدایت است که 65ثانیه و 60 ضربه به طول انجامید.

در دوبل بانوان اگر چه چینی ها فقط یک نماینده داشتند ( البته یک تیم دوبل قدرتمند آنها به علت کم کاری در مرحله گروهی کارت سیاه گرفت و از المپیک اخراج شد) اما این یک نماینده به حدی قدرتمند بود که بتواند مدال طلا را از آن خود کند و مدال نقره به ژاپن و مدال برنز به روسیه رسید و کانادا در جایگاه چهارم قرار گرفت .

کسب نقره توسط ژاپن نشان داد که بدمینتون آسیا این قدر قدرت دارد وقتی قدرتی مثل کره جنوبی کنار گذاشته می شود حتی در رشته دوبل هم نماینده دیگری از آسیا وجود دارد که جایگزین آن شود و مدال کسب کند .

روسیه هم که در سالهای اخیر برنامه ریزی خوبی در بدمینتون انجام داده است مزد زحماتش را گرفت و همانطور که قبلا پیشبینی کرده بودیم یکی از پدیده های المپیک لندن بود .روسها در بازی رده بندی کار سختی در برابر کانادا نداشتند و در 27 دقیقه به نتیجه لازم دست یافتند و 2 بر صفر با نتایج 21/9 و 21/10 برنده شدند طولانی ترین رالی این باز ی 25 ثانیه و 31 ضربه به طول انجامید و میانگین رالی ها نیز 7 ثانیه و 6 ضربه بود که اگر به بازی های قبلی دوبلیستهای روس نگاه کنیم به این نتیجه خواهیم رسید که آنها کلا سبک بسیار سرعتی را در بازی خود اجرا می کنند.

اما در دوبل مردان که مرحله نیمه نهایی برگزار می شد باز چینی ها به قدرت نمایی خود ادامه دادند و توانستند نماینده مالزی را از پیش روی بردارند .  این مسابقه ک به سر داوری کریستین یوهانسن از دانمارک و داوری سون سره از بلژیک برگزار شد و 37 دقیقه به طول انجامید و زوج  یون چای و هایفنگ فو که هم اکنون با 91932 امتیاز از 11 تورنمنت بعد از دوبلیستهای کره جنوبی در جایگاه دوم جهان قرار دارند توانستند2 بر صفر و با نتایج 21/9 و 21/19 از سد زوج کین کیت کو و بون هئونگ تان از مالزی بگذرند که با 59758 امتیاز از 15 تورنمنت اخیر در رده 8 ام جهان قرار دارند .

یون چای 32 ساله و اهل جیانگ زو است و به زبان ماندارین صحبت می کند او در تیم بدمینتون ایالت جیاگزو بازی می کند و مربیان  وی ووبایکیانگ و سان ژیهان نام دارند این بازیکن راست دست است و همسر وی ههم قهرمان سابق شنای جهان و مربی فعلی تیم ملی چین است. او در مسابقات قهرمانی جهان 2006 مادرید 2009حیدرآباد2010پاریس و 2011 لندن در قسمت دوبل برنده مدال طلا شده است همچنین 11 عنوان قهرمانی تیمی در کارنامه خود در مسابقات سودیرمان - بازیهای آسیایی و توماس کاپ دارداو در 2005 نیز در مسابقات جام جهانی ییهان برنده طلای دوبل شده است.

هایفنگ فو 28 ساله و اهل گانگ دونگ است او هم به زبان ماندارین صحبت می کند در دانشگاه ورزش گانگ دونگ تحصیل کرده است او در تیم بدمینتون ایالت گانگ دونگ بازی می کند او چپ دست است و مربی او ژانگ جون نام دارد پدر این بازیکن نیز مربی بدمینتون است . عناوین قهرمانی این بازیکن نیز مشابه یون چای است

بون هئونگ تان 24 ساله و اهل کداه مالزی است 75 کیلو وزن و 181 سانتیمتر قد دارد این بازیکن چپ دست است و مربیان وی عبارتند از یو یونگ سونگ ، تان کیم هر.

گیان کیت کو26 ساله و اهل پراک مالزی است او 75 کیلو وزن و179 سانتیمتر قد دارداو به زبانهای انگلیسی ،چینی و مالایایی صحبت می کند.این بازیکن راست دست است و مربیان وی نیز عبارتند از یو یونگ سونگ و تان کیم هر همچنین رکسی میناکی نیز مربی قبلی وی بوده است . این بازیکن از 17 سالگی وارد عرصه بازی ملی و میادین بین المللی شده است او در سال 2004 در مسابقات توماس کاپ همبازی چان چونگ مینگ بود و در سال 2005 با وی برنده مدال برنز قهرمانی جهان شد بعدها همبازی او تغییر کرد و او به همراه بون هئونگ تان در سال 2010 به رده اول رنکینگ بی دبلیو اف صعود کرد او 3 مدال برنز قهرمانی جهان و یک مدال نقره قهرمانی جهان را در کارنامه خود دارد .

در سوی دیگر دوبلیستهای دانمارک متشکل از ماتیاس بوئه و کارستن موگنسن به مصلف دوبلیستهای کره جنوبی رفتند بدین ترتیب دو مدعی تاریخی دوبل مردان و دو کشور صاحب سبک در این رشته به نوعی یک فینال زود رس برگزار کردند این بازی به داوری زیا اومائو ژائو از چین و سر داوری یونانگ سوکاردجا از اندونزی برگزار شد در این مسابقه در گیم اول کره ای ها 21 بر 17 برنده شدند اما در دو گیم بعدی دانمارکی ها سرسختانه جنگیدند و  21/18 و 22/20 توفق یافتند تا نهایت با برد 2 بر 1 جواز حضور در فینال را بدست آوردند بدین ترتیب دانمارک بعد از چین دومین کشوی است که قطعا بیش از یک مدال کسب می کند اما مالزی باید منتظر نتیجه بازی رده بندی بنشیند رده بندی که اصلا آسان نخواهد بود این زوج دانمارکی هم اکنون 81793 امتیاز از 14 تورنمنت اخیر جایگاه سوم رنکینگ بی دبلیو اف را به خود اختصاص داده است بهترین رنکینگ این زوج 1 و مربوط به ماههای نوامبر 2010 تا مارس 2011 است آنها پس از سقوطشان به رده سوم رنکینگ در سپتامبر 2011 به جز یک هفته تقریبا این رده بندی را حفظ کرده اند. این زوج در سال 2012 قهرمان اروپا و قهرمان توماس کاپ هم بوده اندو رد سال 2006 نائب قهرمان اروپا شده اند

ماتیاس بوئه 32 ساله و اهل فردریک سوند است او 75 کیلوگرم وزن و 186 سانتیمتر قد دارد او تجارت بین المللی درس خوانده است و در باشگاه اودنزه دانمارک به مربی گری کلوز پولسن بازی می کند این بازیکن چپ دست است . او از راکت آرمورتک 900پاور شرکت یونکس استفاده می کند

موگنسن 29 ساله و اهل پوسکیلد است او 75 کیلوگرم وزن و 185 سانتیمتر قد دارد و راست دست است او در باشگاه اسکائلسکو سلاگلسه شهر سلاگلسه دانمارک بازی می کند او در دوبل مختلط همبازی هلنه نیلسن است او در 5 سالگی بدمینتون را شروع کرده است و در سال 2004 وارد عرصه تیم ملی و بازی های بین المللی شده است شرکت های یونکس ، دان میل و آئودی اسپانسر این بازیکن هستند.

 

/ 1 نظر / 5 بازدید
نیلوفر نیک بنیاد

سلام.من تازه وبلاگتون رو پیدا کردم . خلی خوشحالم که یه نفر هست که به این ورزش اهمیت میده.خیلی این رشته رو دوست دارم.و جدیدا شروع به کار کردن کردم. باز هم از اطلاعات خوبتون ممنون.