پیشبینی رتبه ایران در چهارمین اعلام 2013

فدراسیون جهانی بدمینتون در فواصل سه ماهه آخرین رده بندی تیمهای ملی بدمینتون کشورها را اعلام می کند و ما در حالی به روز 4 اکتبر 2013 (یعنی روزی که طبق قاعده باید فدراسیون جهانی بدمینتون رنکینگ تیمهای ملی بدمینتون کشورها را اعلام کند) نزدیک می شویم که در اعلام قبلی این فدراسیون تیم ملی بدمینتون کشورمان با سقوط 6 پله ای مجدد خود به بدترین جایگاه خود در 5 سال اخیر رسید  و جایی بهتر از 75 ام جهان حاصلش نشد.

بدمینتون کشورما تقریبا همواره از نداشتن امتیاز مربوط به مسابقات تیمی و نیز مسابقات دوبل مختلط محروم بوده است اما در یک سال اخیر کاهش ناگهانی رتبه های زیر 100 و زیر 200 برای برتین های رشته های 4 گانه فرصت کسب حدود 700 امتیاز را از تیم ما ربود. ما با حفظ همین یک رتبه زیر صد در انفرادی مردان و 3 رتبه زیر 200 در انفرادی بانوان و دوبلهای مردان و بانوان می توانستیم خود را تقریباً به جایگاه 45 زده بندی تیمهای ملی بدمینتون جهان برسانیم یعنی جایی که در سالهای نه چندان دور یعنی 88-89 از آن ما بود.

اما امسال و در اعلام اکتبر در خوشبینانه ترین حالت کشور ما امتیازی بین 350-400 امتیاز خواهد آورد که حداکثر می تواند ما را تا پله 70 بالا بیاورد تا فقط 4 پله بالاتر از جایی بایستیم که اکنون بدمینتون اتیوپی ایستاده است.

پیشنهادی که قبلا این وبلاگ برای بهبود نتایج کشورمان در مسابقات بدمینتون داده بود در صورت اجرا می توانست در کسب امتیاز بازیکنان و تیم ملی کشورمان بسیار موثر باشد و آن چیزی نبود جز جدا سازی بازیکنان اعزامی در مسابقات دوبل از بازیکنان اعزامی در مسابقات انفرادی یعنی کاری که بسیاری از کشورهای مطرح بدمینتون جهان انجام می دهند. نمی توان استرس روانی و جسمی شرکت در 2 جوز مسابقه را بر بازیکن تحمیل کرد و انتظار نتیجه را هم داشت. برخی کشورها نظیر کره جنوبی و دانمارک از اول تاریخ بدمینتون تا به حال در انفرادی بدمینتون حرف زیادی برای گفتن نداشتند و هنوز هم تقریبا ندارند ولی همین کشورها در دوبل وضعیت تقریبا برعکسی داشته اند.

بدمینتون ایران برای مطرح کردن خود در انفرادی آسیا تقریبا باید از سد بازیکنان 11 کشور بگذرد در حالی که در دوبل این سد به حداکثر 5 کشور تقلیل می یابد. البته قد بلند تر بازیکنان ایرانی که گاهی با وزن به نسبت سنگین تر آنها نیز همراه می شود در انفرادی بیشتر نقطه ضعف است تا قوت! در حالی که برخی بازیکنان ما قابلیت بالایی در دوبل دارند.

بنده بسیار افسوس می خورم که مسئولان فدراسیون برای استفاده از ظرفیت بالقوه بسیار مهمی مانند علی شاه حسینی که بهترین عملکرد تاریخ دوبل بدمینتون کشور را از خود نمایش داده است تعلل به خرج می دهند. رشته دوبل مربی خاص خود را می خواهد زیرا که کثلا سبک سرویس در دوبل متفاوت است و تقسیم کار هم در دوبل مهم است. اتکای حرکات در دوبل هم متفاوت تر است و کلاً برخی نکات که برای کارائی حرکات در انفرادی گفته می شود در دوبل بر عکس می شود.

اشکالی ندارد در برخی مسابقات از دوبل کاران در انفرادی استفاده شود یا برعکس انفرادی کاران در دوبل شرکت کنند ولی اصولا باید این دو رشته از هم تفکیک شوند.

ظرفیت بعدی امکان برگزاری حداقل 2 رده مسابقه بین المللی در کشور است. هر کشوری که عضو فدراسیون است مجاز است در هر یک از رده های مسابقات 1 مسابقه برگزار نماید البته به شرطی که سابقه برگزاری مسابقه حداقل 2 رده پایین تر را داشته باشد و امکانت اجرایی و زیر ساختی فراهم باشد.

برگزاری 2 مسابقه بین المللی توسط فدراسیون در تهران شاید برای فدراسیون ممکن نباشد و استقبال خاصی هم از آن نشود اما می توان مسابقه دوم را مانند تجربه دانمارک به طور گردشی در شهرهای مختلف انجام داد. این گونه می شود از ظرفیت استانداریها و بسیاری از نهادهای دیگر خصوصی و دولتی یا عمومی (از جمله شهرداریها- مناطق ازاد و ...) نیز بهره برد. و یقینا استانهای بدمینتون خیزی چون البرز- قم- خوزستان- زنجان - اصفهان- فارس - سمنان و گیلان و حتی برخی استانهای دیگر داوطلب مشارکت در چنین رویدادهایی خواهند بود. ممکن است این پیشنهادها قبلا نیز به ذن دوستان فدراسیون خطور کرده باشد ولی اگر کاری در مقطعی غیر ممکن بوده دلیل ندارد همیشه غیر ممکن باشد اگر بشر چنین فکر می کرد بسیاری از آرزوهایش را که اکنون تحقق یافته می بیند همچنان مثل یک آرزوی دست نیافتنی می دید.

/ 1 نظر / 31 بازدید
انجمن تفریحی

سلام دوست عزیز ، وبلاگ بسیار خوبی داری ، مطالب وبلاگت عالیه ، من یه انجمن دارم نیاز به چند مدیر برای بخش های مختلف اگه امکان داره بیا به انجمنم و عضو شو و توی هرکدوم از بخش ها که دلت میخوات فعالیت کن ، ممنون میشم با من همکاری کنی ، اینم لینک عضویت : www.2forums.ir/register.php ، اینم لینک آموزش : http://2forums.ir/articles.php ، راستی عضو شدی به Admin پیام خصوصی بده برای مدیر شدن و یا می تونید با این ایمیل تماس بگیرید weblognet@yahoo.com