بدمینتون در مسابقات و بازیهای المپیک-قسمت اول

علیرغم اینکه بدمینتون تقریبا یک بازی قدیمی است و قدمت آن کم از ورزشهایی مثل تنیس- فوتبال - بسکتبال - والیبال و ... ندارد . اما این ورزش به طور رسمی نخستین بار در المپیک 1992 بارسلون به بازیهای المپیک اضافه شد و این امر باعث شد که به تدریج اعتبار این رشته افزایش یابد . البته پیش از آن در المپیک های 1972 مونیخ  و 1988 سئول به عنوان ورزش توجیحی و نمایشی حضور داشت .

البته یکی از دلایل پذیرفته شدن برخی رشته ها در المپیک یا حذف شدن آنها در برخی دوره ها هزینه های برگزاری مسابقات - امکانات کشور برگزار کننده و نهایت تراکم مسابقات می باشد و مسئولین برگزاری با توجه به میزان استقبال و امکانات ، رشته های مختلف را مشخص می نمایند.

در دوره های برگزار شده المپیک 7 کشور توانسته اند در این رشته به مدال برسند در این بین کشور چین با کسب 30 مدال در جایگاه نخست است بعد از چین اندونزی با 18 مدال درجایگاه دوم است . جدول زیر به نحو دقیق تری  موضوع را نشان می دهد .

نام کشور

1992

1996

2000

2004

2008

جمع

بارسلون

اسپانیا

آتلانتا

آمریکا

سیدنی

استرالیا

آتن

یونان

پکن

چین

چین

5

4

8

5

8

30

اندونزی

5

4

3

3

3

18

کره جنوبی

4

4

2

4

3

17

دانمارک

1

1

1

1

-

4

مالزی

1

2

-

-

1

4

انگلستان

-

-

1

1

-

2

هلند

-

-

-

1

-

1

 

شانسهای مدال گیری در المپیک لندن

به جز 7 کشور فوق الذکر که به دلایل مختلف شانس کسب مدال در این دور از المپیک را دارند کشورهای دیگری نیز شانس کسب مدال دارند که مختصر به بررسی آنها می پردازیم

هند در انفرادی بانوان شانس بالایی دارد.

 در  بین کشورهایی که در المپیک لندن شانس کسب مدال در بدمینتون دارند بنده فکر می کنم شانس کشور هند خیلی بالا باشد چرا که بازیکن انفرادی بانوان این کشور یعنی سیانا نهوال اخیرا خیلی عالی کار می کند و به نظر می رسد یکی از مدالهای نقره یا برنز حداقل انتظاری است که می توان از وی داشت . نهوال پشت سر 4 بازیکن چینی نفر 5 ام انفرادی بانوان جهان است و با نفر اول چینی ها 23000 امتیاز فاصله دارد ، اما این دلیل نمی شود که شانس طلا را برای ایشان خیلی اندک بدانیم.نهوال از نفر بعدی رنکینگ جهانی یعنی جولیان شینک از آلمان 5000 امتیاز جلوتر است .

آلمان شانسهای متعدد اما ضعیف

بعد از آن کشور آلمان است که هم در انفرادی بانوان و هم انفرادی آقایان بازیکنان مطرح و صاحب شانس دارد هر چند مارک زویبلر در سالهای گذشته نتایج خارق العاده ای کسب کرده و لقب غول کش را هم به خود اختصاص داده است اما با توجه به نتایج اخیر این بازیکن که وی را از رده 7 جهان به 18 جهان سقوط داده است به نظر می رسد بازیکن انفرادی بانوان آلمان یعنی جولیان شینک شانس بهتری نسبت به زویبلر برای کسب مدال داشته باشد.

ژاپن شانس قوی تر در همه رشته ها

 ژاپن از انفرادی آقایان نیز نا امید نیست این کشور 2 بازیکن مطرح در انفرادی آقایان به نام های ساساکی و تاگو  دارد که جزو 10 بازیکن برتر جهان هستند. در همه رشته های دوبل ژاپن شانس کسب مدال دارد و بازیکنان آن در فهرست 10 باز یکن یا زوج برتر قرار دارند .

3 آسیایی دیگر

چین تایپه ( تایوان) و تایلند و هنگ کنگ  نیز کشورهایی هستند که شانس کسب مدال دارند اما تایوان و تایلند بیشتر شانس شان برای کسب مدال در مسابقات دوبل (آقایان - بانوان و مختلط ) است ولی هنگ کنگ در انفرادی هم شانسهای بهتری دارد .

شانس روسیه برای شگفتی سازی

یک تیم است که من در این دور از المپیک   انتظار شگفتی از آن دارم این تیمی نیست جز تیم روسیه . روسها همیشه در مسابقات المپیک در همه رشته ها جدی حضور یافته اند و همیشه در المپیک جزو مدعیان بوده اند . اخیرا روسها علاوه بر برخی رشته هایی که به طور سنتی در آنها مدعی بوده اند ( نظیر دو و میدانی ، ژیمناستیک ، شنا و شیرجه، بوکس ،کشتی ، شمشیر بازی و ...) به برخی رشته هایی نیز روی آورده اند که پیشتر کمتر مدعی بوده اند یکی از آنها بدمینتون است . هر چند این کشوردر حال حاضر چهره مطرح آنچنانی ندارد که شانس مدال را برای آن قائل شد اما من فکر می کنم حداقل 2 یا 3 عنوان در بین 5 عنوان اول داشته باشد که احتمال دارد برخی از این عناوین به مدال هم برسند.

بازیکن انفرادی مردان روسیه ولادیمیر ایوانوف الان رتبه 34 جهان را دارد و بازیکن انفرادی بانوان این کشور هم آناستازیا پروکوپنیکو رتبه 35 جهان را دارد . اما در دوبل آقایان زوج ولادیمیر ایوانوف و ایوان سوزونوف رده 19 جهان را دارند. در دوبل بانوان نیز زوج والریا سوروکینا و نینا ویسلووا رده 18 جهان هستند. در دوبل مختلط نیز زوج الکساندر نیکولائنکو و والریا سوروکینا رده 15 جهان را دارا هستند. با توجه به این که رتبه های بالاتر از این بازیکنان همگی بین 4یا 5 کشور توزیع شده اند بنابراین شانس کسب عنوان در المپیک برای دوبل کاران روسی به هیچ وجه اندک نیست .

/ 0 نظر / 11 بازدید