بدمینتون قاره آمریکا و مکزیک

امروز به طور اتفاقی متوجه شدم که 5 مهر ماه مصادف است با روز ملی و روز استقلال کشور مکزیک و روزی که انقلابیون مسلح این کشور ارتش اسژانیا را بعد از 300 سال اشغال این کشور از شهر مکزیکو سیتی بیرون راندند.

هر چند جسته و گریخته در مورد بدمینتون قاره آمریکا نوشته ام ولی شایسته دیدم به این بهانه یک مطلب جدید و مشخص بنویسم.

اول از همه در رنکینگ انفرادی مردان کوین کوردون از گواتمالا که تقریبا یک سال بود جایگاه نخست رنکینگ این قاره را به خود اختصاص داده بود اخیرا 2 پله سقوط کرده است و ساتاوات پونگ نایرات از ایالات متحده آمریکا در جایگاه اول قاره و 48 جهان  و اوسلنی گوررو در جایگاه دوم  قاره و 67 جهان قرار گرفته اند.

کوردون که هنوز رتبه 83 جهان را دارد تنها بازیکن گواتمالا نیست که جزو بازیکنان مطرح این قاره است بلکه دو هموطن دیگر وی یعنی هیمرد هومبلز و رودولفورامیرز هم رتبه های 7-8 قاره را دارند و در جهان نیز رتبه زیر 180 دارند. بنابراین از این به بعد واقعا باید گواتمالا را به عنوان یکی از حداقل 15 قدرت برتر بدمینتون در انفرادی مردان به حساب بیاوریم. گواتمالایی ها در انفرادی بانوان هم دو نماینده شایسته در سطح قاره و جهان دارند. نیکته آلجاندارا سوتومایور رتبه 5 قاره و 115 جهان را دارد و آنا لوسیا ده لئون رتبه 9 قاره و 132 جهان را دارد. در دوبل مردان هم گواتمالایی ها دو زوج موفق را به عرصه قاره معرفی کرده اند. زوج هیکارد هامبلرز و آنیبال مارروکوین با رتبه 99 جهان و 4 قاره آمریکا و یوناتان سولیس ورودولفو رامیرز رتیه 6 قاره و 117 جهان افتخار این مهم را داشته اند. اصولا به نظر می رسد مسئولان ورزش گواتمالا که خود را در منطقه ای مستعد از ورزش یافته اند و تقریبا 4-5 کشور نظیر ایالات متحده آمریکا- برزیل- مکزیک - آرژانتین - کوبا و کانادا عرصه را در اغلب ورزشها بر سایر کشورها تنگ کرده است این کشور از ضعف نسبی توجه این کشور و خصوصا ضعف کلی سایر کشورها بهره برده و خود را در بدمینتون قاره مطرح کرده است.

در مقابل گواتمالا مکزیکی ها در انفرادی حرف زیادی برای گفتن ندارند و لیو مندز در انفرادی مردان تنها افنرادی کار مطرح این کشور است که رتبه 9 قاره و 175 جهان را دارد اما در دوبل مردان و دوبل مختلط مکزیکی ها در رتبه 3و 2 قاره هستند و رنکینگهای 96 و 62 جهان را هم دارند.

بر خلاف کشورهای ایالات متحده و کانادا که در سالهای اخیر از بازیکنان بدمینتون مهاجر در ترکیب تیم ملی خود استفاده می کنند کشورهای آمریکای لاتین و مکزیک هنوز متکی به بازیکنان بومی خود هستند.

در کنار کشورهای ایالات متحده- کانادا- مکزیک و برزیل که اصولا ورزش توسعه یافته ای دارند و گواتمالا که استعداد بدمینتون خود را به جامعه جهانی ثابت کرده است حضور بدمینتونیستهای دومینیکن و سورینام در بین بدمینتونیستهای برتر این قاره جالب توجه است. خصوصا این که بازیکنان دو کشور اخیر بازیکنانی با فیزیک استقامتی خوب و تقریبا مشابه بازیکنان هند و اندونزی و مالزی هستند.

کشور پرو هم از جمله کشورهای این قاره است که تلاش می کند در بدمینتون جایگاه محکمی برای خود باز کند اماظاهرا در 2-3 سال اخیر قافیه را به 3 رقیب نوظهور خود باخته است. شیلی و آرژانتین دو کشور بزرگ این منطقه هستند که در بدمینتون حرف خاصی برای گفتن ندارند.

رقابتهای مهم این منطقه شامل مسابقات کارباکو و مسابقات قهرمانی قاره است که دور سال 2013 مسابقات قهرمانی قاره آمریکا تقریبا تا 1 ماه دیگر با شرکت 9 تیم این قاره در کشور جمهوری دومینیکن برگزار خواهد شد.

/ 0 نظر / 29 بازدید