نامه به رییس کمیسیون فرهنگی

بنام خداوند بخشنده مهربان

 

جناب آقای حداد عادل

رییس محترم کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی

سلام علیکم ما نویسندگان این نامه ( که جمعی از ورزشکاران و علاقه مندان و هواداران ورزش بدمینتون در ایران هستیم ) عید سعید نوروز و سال نو  را به شما و اعضای محترم کمیسیون فرهنگی و خانواده های محترم تان تبریک عرض نموده و سالی نیکو و پر از موفقیت آرزومندیم و امیدواریم در برآورد اهداف نظام اسلامی موفق و موید باشید.

جناب آقای رییس تا آنجا که مطلعیم مسئول رسیدگی به امور ورزش کشور با آن کمیسیون محترم به ریاست جنابعالی می باشد خصوصا که برخی از مشکلات ورزش بدمینتون نیز جنبه فرهنگی دارد لذا صلاح دیدیم دیدگاهها و مسائل خود را با نمایندگانمان در خانه ملت مطرح سازیم و امیدواریم که در کنار تلاشهای برادر بزرگوار و استاد گرامی و پیشکسوتمان آقای کرباسیان و سایر عزیزانی که برای این رشته زحمت می کشند . نتایج خوبی را داشته باشد .

جناب آقای حداد عادل ؛ همانطور که مطلع هستید، ورزشهای مختلف کشورمان در سالهای گذشته همواره در سایه دو ورزش جذاب و پرطرفدار فوتبال و کشتی بوده اند البته کشتی ورزش ملی و بومی ماست اما قهرمانی در المپیک با مدال های کشتی تنها امکان پذیر نیست و مطرح شدن در ورزش بین المللی تنوع ورزش را نیز طلب می کند و راهیابی آقای کاوه محرابی به المپیک پکن در سال گذشته که برای اولین بار و بدون بهره مندی از مربی (چه داخلی و چه خارجی ) در تاریخ بدمینتون ایران رخ داد نویدی بود برای موفقیت در رشته ای که 6 مدال طلای المپیکی دارد . و همانطور که در سالهای اخیر رشته هایی نظیر والیبال ، بسکتبال، واترپولو و غیره به حق پس از کسب توفیقات اولیه مورد حمایت قرار گرفته اند .

جناب آقای حداد عادل ، ورزش بدمینتون ظرفیت خوبی برای تقویت روحیه ورزشی و سلامت و آمادگی جسمانی در داخل خانواده ها خصوصا در شهرهای بزرگ دارد و فدراسیون جهانی آن در سالهای اخیر با افزودن رشته دوبل مختلط و نیز اصلاح سیستم امتیاز شماری و امتیاز دهی و وارد کردن سیاستمداران و بازرگانان به فعالیت در این رشته گامهای مهمی برای توسعه این رشته برداشته است . اما رشد آن در کشورمان نیازمند برخی حمایتهای دولتی است 1- .یکی از این مشکلات این است که بعلت مسائل مربوط به پوشش بانوان  و شرکت آنهادر مسابقات دوبل مختلط و نظایر آن به خصوص در مسابقاتی که به صورت تیمی (مجموع امتیاز بانوان و آقایان در قالب یک تیم) برگزار می شود در بسیاری از مسابقات تیمهای ایرانی امکان حضور نمی یابند که ضروری است رایزنی های سیاسی و فرهنگی لازم چه در بعد بین المللی که حیاتی می باشد( به علت حفظ جایگاه فرهنگی و سیاسی کشورمان و دین مبین اسلام) و چه در بعد داخلی (برای اجتناب از محدودیت های غیر ضرور و غیر مستند ) در بعد وسیع صورت پذیرد و هم در قوانین این مسابقات و هم در قواعد و قوانین داخلی اصلاحات لازم صورت پذیرد (در برخی  مسابقات از حضور بانوان با پوشش اسلامی یا شرکت جداگانه تیمهای بانوان و آقایان بدون تیم مختلط ممانعت به عمل آمده است).

دومین مشکل مربوط به این است که این ورزش متاسفانه هیچ نشریه ای را در کنار خود نمی بیند( البته شاید یک علت آن کم کاری افرادی نظیر ما باشد ولی توضیحات بعدی نشان خواهد داد که این عامل کم اثرتر است) و حتی یک نشریه ورزشی تخصصی برای آن حتی به صورت ماهنامه وجود ندارد و نشریات ورزشی عمومی نیز فضای کافی به آن اختصاص نمی دهند و یک صفحه یا ستون اختصاصی برای آن ندارند . صدا و سیما نیز تاکنون روی خوشی به این رشته نشان نداده است ( البته در زمان قوانین قبلی شمارش این ورزش بعلت غیرقابل پیشبینی بودن زمان مسابقه موجه بود ولی هم اکنون به ندرت زمان مسابقات از یک ساعت فراتر می رود) و هیچکدام از شبکه های سیما برنامه هفتگی اختصاصی و بلند مدت ولو 20 دقیقه ای برای این ورزش تدارک ندیده اند هرچند اقدامات آنها در پخش برخی مسابقات مهم المپیک و بازی های آسیایی ستودنی است ولی نتایج سایر مسابقات مهم بین المللی نیز کمتر انعکاس می یابد.

سومین مسئله این است که مشکل فوق با توجه به اینکه در کل ورزش کشور ما با کمبود منابع مالی مواجه است باعث شده است موسسات اقتصادی بزرگ و توانمند در این ورزش سرمایه گذاری نکنند و این امر امید جوانان مستعد را برای دستیابی به آینده ای مناسب در این رشته بکاهد یا حتی از بین ببرد .

چهارم اینکه قوانین مالی دولت در سالهای اخیر به نحوی بوده است که شرکتها و موسسات وابسته به دولت که به هر دلیل کم تعداد نیستند و سهم مهمی در اقتصاد دارند در حمایت از تیمهای ورزشی محدودیت داشته باشند و ورزشهای نوپا نظیر بدمینتون که امکان کم درآمد زایی به لحاظ تبلیغات و ترانسفر بازیکن دارند بیشتر لطمه ببینند.

پنجمین مسئله مربوط به ضوابط واردات تجهیزات این ورزش است که متاسفانه کاملا وارداتی است (و به علت تحول سریع چند سال اخیر در کیفیت آنها و دانش پایه شدن تولید آنها ورود به آن صنعت نیز سخت شده است. ) و بر اساس قوانین موجود واردات آنها مستلزم ثبت نمایندگی است که البته از برخی لحاظ چیز خوبی است اما در مورد وسایل حرفه ای نظیر راکتهای نانو کربن که با تکنولوژی های پیشرفته اندازه گذاری ساخته و کشش گذاری می شوند و بعلت قیمت گران آنها و مصرف محدود تر واردات صرفا به صورت مسافرتی یا قاچاق وارد می شود که آنها را کمیاب گران و غیر قابل اعتماد نموده است .

ششمین موضوع مربوط به میاد ین در نظر گرفته شده برای این ورزش می باشد که برای ارتقا کیفیت بازی و جلوگیری از تاثیر باد( اغلب مناطق کشورمان باد خیز هستند) بر توپ سبک و سریع آن ، حدالمقدور باید در فضای محصور یا سرپوشیده صورت پذیرد.

موضوع هفتم نیز عدم اختصاص جایگاه مناسب به این رشته در ورزش مدارس علیرغم تناسب خوب با امکانات مدارس می باشد

موضوع بعدی تعداد کم مسابقات داخلی خصوصا در سطح استانها و حضور کم تعداد در مسابقات بین المللی خصوصا به صورت تیمی است که یک بعد آن در بند اول ذکر شد ولی بعد بعدی مربوط به کمبود بودجه فدراسیون است در حالی که کشور های پیشرو این رشته سالانه بیش از دویست تیم به مسابقات خارجی اعزام می کنند( برای هر مسابقه تا 5 تیم هم اعزام می کنند) این تعداد در کشور ما از 10 مورد فراتر نمی رود و اغلب کشورمان به صورت انفرادی (تک شرکت کننده ای ) در مسابقات شرکت می کند و اگر این مسابقات دهه فجر هم نبود تقریبا شانس شرکت در هیچ مسابقه مهمی را به صورت برنامه ریزی شده و مداوم نداشت.

در نهایت پیشنهادات امضا کنندگان این نامه به شرح ذیل می باشد :

1- افزایش رایزنی سیاسی با مقامات فدراسیون جهانی(BWF) و نیز مقامات فرهنگی و ورزش کشور های مختلف خصوصا اسلامی برای بهبود قواعد مسابقات برای تطابق با موازین شرعی.

2- انجام استفتائات لازم و کنار گذاشتن برخی تعصبات مذهبی غیر مستند و غیر ضرور ( برخی حتی در مورد شرکت کردن بانوان با پوشش اسلامی در مسابقات (غیر از دوبل مختلط) که در قالب یک تیم با آقایان صورت می گیرد نیز ایراد می گیرند که موجه به نظر نمی آید).

3- اختصاص یک برنامه هفتگی حداقل 30 دقیقه ای از یکی از شبکه های سراسری سیما به ورزش بدمینتون.

4- اختصاص صفحات یا ستون هایی به صورت منظم به مطالب و اخبار این ورزش در نشریات ورزشی عمومی یا صفحات ورزشی نشریات کثیر الانتشار.

5- پخش مستقیم یا کامل فینال ، رده بندی و نیمه نهایی 6 مسابقه اصلی این رشته از سیما جمهوری اسلامی.

6- ترغیب موسسات اقتصادی دارای توان لازم به حمایت از باشگاههای این رشته و رفع محدودیت از موسسات دولتی برای حمایت از ورزشهای نوپای در حال رشد نظیر بدمینتون.

7- حذف شرایط نمایندگی برای ورود تجهیزات حرفه ای و تخصصی بدمینتون و نظارت فدراسیون بر کیفیت آنها .

8- امکان سنجی و برنامه ریزی در مورد تولید تجهیزات این رشته در حد استانداردهای بین المللی و حرفه ای .

9- افزایش میادین این رشته در سطوح مختلف ( حرفه ای ، خانوادگی، محله ای ، آموزشگاهی و غیره) .

10- توجه جدی تر به این رشته در ورزش مدارس.

11- حمایت از ایجاد موسسات آموزش بدمینتون .

12- اختصاص بودجه لازم به فدراسیون و هیئت های استانی برای برگزاری مسابقات سالانه.

در نهایت به استحضار می رسانیم آمادگی داریم تا در مذاکره حضوری برای شفافیت بحثها شرکت نموده و امکانات علاقه مندان بدمینتون  و امضا کنندگان نامه برای اجرایی کردن این خواسته ها با همکاری و حمایت دولتمردان بسیج نماییم .

 

رونوشت :

- فدراسیون بدمینتون جمهوری اسلامی ایران ضمن تبریک سال نو و تشکر از اقدامات شما در اعتلای این رشته ، این اقدام ناچیز را قدمی در حمایت از شما و جامعه بدمینتون دانسته و امیدواریم با پیگیری شما نشست عمومی این جامعه با مقامات مختلف کشور برای جذب امکانات فراهم آید.

/ 7 نظر / 7 بازدید
بیژن

درودبرگرامی همدل. تارنگاری دارم که در آن درباره ایران مینویسم. اگر دوست داشتی چیزی درباره گذشتار و حال ایران بخوانی به تارنگارم بیا. شادوپیروزباشی. بدرود.

بدمینتون کار شاعر

مورچه چيست ؟ -------------------- كه كله و پاچه اش ---------------------------------------- را بنگاري و به مجلس ببري ؟

بدمینتون کار شاعر

[خنده]

سلام من علی از شاهرودم اگه سیدی های بدمینتونو میخوای 09352607572

مهنوش

با مطلب میلاد به روزم و منتظر.[گل]

رهرو

سلام دوست خوب من ممنونم از حضورتون آخر اين قصه مثل همه ي قصه هاي اين روزا . . . . بي خيالش!!! آرزو مي كنم شما و رشته بدمينتون موفق باشيد. راستش من فكر مي كنم حالا حالا مسئولين به رشته هايي غير از فوتبال و دو سه رشته ديگر كه براشون نام و نان مياره فكر نكنند. تا سلامي ديگر يا حق [خداحافظ] [گل][گل][گل]