چرا چین قدرت مسلط بدمینتون است

مقدمه مترجم : مقاله حاضر از سایت بدمینتون اینفورمیشن ترجمه شده است و به قلم آقای چاو یاپ از کشور مالزی است . کشوری که شاید خیلی ها بدمینتون را به نام آن می شناسند اما 50 سال است که به طلای المپیک بدمینتون حسرت مانده است قدرت چینی ها هم که این روزها چیز مسلمی است و بعد از سال 1990میلادی  تقریبا آنهابه هیچ کس اجازه عرض اندام در بدمینتون نداده اند. لین دان بدمینتون باز چینی تا به جایی پیش رفته است که او را  اَبَر لین دان (super Lin Dan)  لقب دادند.

برد یک چیز اتفاقی نیست بلکه یک کار همیشگی است . شما یک بار نمی برید و کارها در یک بار درست انجام نمی شود بلکه باید کارها همیشه درست انجام شوند ، بردن یک الگوی رفتاری و یک عادت است . (وینس لومباردی)

چینی ها یک الگوی رفتاری بسیار خوب دارند برای همین است که در بدمینتون برنده هستند. چین در بدمینتون با فاصله زیادی بهترین کشور است . کشورهای بسیار اندکی مانند کره جنوبی ، اندونزی و مالزی هستند که برنامه ریزی برگزیده ای مانند چین دارند . امما برنامه ریزی چین قدرتمندترین برنامه ریزی بدمینتون در کل دنیا ست . اما چرا چین قدرت مسلط بدمینتون دنیاست ؟

اول اینکه برنامه بدمینتون آقایان و بانوان چین به شدت توسط دولت چین پشتیبانی می شود . این مهم به بدمینتون چین کمک می کند تا بطور مداوم در بدمینتون مسلط باشد. دولت چین در برنامه ریزی بدمینتون برای همه چیز قهرمانان تدبیر اندیشیده و مراقب همه چیزاست . برای مثال برای مسکن ، تغذیه و تمرین قهرمانان تدبیر دارد . بنابراین قهرمانان چینی هیچ نگرانی ندارند جز اینکه بدمینتون تمرین کنند و برای مسابقاتشان آماده شوند.

این برای برنامه بدمینتون چین یک مزیت می دهد در مقابل برنامه کشورهایی مثل ایلات متحده آمریکا و دانمارک که تنها خانواده و فدراسیونهایی نظیر فدراسیون بدمینتون جهانی را برای پشتیبانی خود دارند بیشتر کشورهای دیگر مجبور هستند دست به دامن منابع بین المللی نظیر صندوق های مالی شوند برای اینکه دولتهای آنها مانند چین همه چیز را برای آنها فراهم نمی کند .

دوم چین منبع عظیمی از استعدادها برای انتخاب و جایگزینی در برنامه های بدمینتونش را دارد .  و این یک علت دیگر است برای اینکه چین در بدمینتون بهترین است . چین 1.3 میلیارد نفر جمعیت دارد که حدود 100 میلیون نفر از آنان بدمینتون بازی می کنند .

چین ورزشکاران جوان بسیاری دارد که بدمینتون بازی می کنند به طوریکه اگر نفرات دوم و سوم آنها در سایر کشورها بازی می کردند بهترین بازیکن آن کشور می شدند. بدمینتون به طور مداوم در چین مردم پسند تر می شود و مردم بیشتری بدمینتون بازی می کنند حتی اگر شده به طور تفننی و یا در مسابقات رده پایین و این باعث می شود تا و این کمک می کند تا ذخیره استعداد ها مدام بزرگتر شود.

دلیل سوم برای برتری بدمینتون چین آن است که به طور ساده بدمینتون بازان چینی بهتر از دیگران هستند . چین در المپیک تابستانی 2008 از مجموع 5 مدال طلای بدمینتون 3 مدال طلای انفرادی مردان - انفرادی بانوان و 2 نفره بانوان را به خود اختصاص داد .

 ژانگ نینگ بدمینتون باز زن چینی بهترین ورزشکار تاریخ بدمینتون است .او ویژگی های خاص بسیاری است از جمله اینکه او تنها بدمینتون بازی  است ( مرد یا زن ) که در 2 المپیک پیاپی مدال طلای انفرادی را برنده شده است .  او در دوره اوج فروغ خود بیش از 8 تورمنت بین المللی را برنده شده است .

علاوه بر این لین دان بازیکن مرد چینی ، بهترین بازیکن مرد در کل جهان است . او در یک دوره پر فروغ طلای انفرادی المپیک را در المپیک تابستانی 2008 پکن برنده شد. همچنین او در فاصله 2002 تا 2004 او موفق شد 9 تورمنت برتر بین المللی را برنده شود و بعد از آن هم هرگز اثری از افول در وی دیده نشده است .

به جز اینها بازیکنان مطرح دیگری نیز در چین وجود دارند بازیکنانی مثل چن جین ، زی زانگ فانگ ، و دوو جینگ هوم  که همگی در المپیک تابستانی 2008 به مدال دست یافتند.

بنابراین برنامه بدمینتون چین بهترین برنامه در دنیاست. دلایل متعددی هست که چرا روند برد چینی ها تغییر نمی کند.برای اینکه آنها سیستم بسیار خوبی ایجاد کرده اند که در آن استعدادها پرورش  و توسعه می یابند. بنابراین بردن یک عادت است و به نظر می رسد که آن عادتی است که چینی ها نمی خواهند کنارش بگذارند.

منبع :http://www.badminton-information.com

 

/ 0 نظر / 12 بازدید