منابع و امکانات لازم برای ارتقا بدمینتون

خوب است که برآوردی داشته باشیم  از میزان اعتبارات و امکاناتی که برای کسب جایگاه مناسب در بدمینتون جهان لازم داریم . برای اینکار بیشتر روی تعداد بازیکنان و تعداد رویدادها تمرکز می کنیم .

طبق برنامه ای در مدیریت ورزشی بدان اشاره می شود و برخی فدراسیونهای موفق نظیر بدمینتون کانادا صراحتا به آن اشاره دارند این است که  70 درصد از بازیکنان بدمینتون این کشور در سطح مبتدی - آموزشی ( دانش آموز یا دانشجو) - تفریحی و غیر حرفه ای توزیع می شوند . 30 درصد بازیکنان باشگاهی که 5درصد آنها در مسابقات سطح ملی شرکت می کنند از بین 5 درصد بازیکنانی که در سطح ملی بازی می کنند 5% (یعنی 0.25% یا یک نفر از هر 400 نفر) در سطح مسابقات بین المللی شرکت خواهند کرد . با توجه به این که ایران 1075 شهر دارد اگر به طور متوسط برای هر شهر 4 تیم بدمینتون داشته باشیم که یک حداقل مورد نیاز برای فعال بودن ورزش در آن شهر است ما حدود 86000بازیکن سطح باشگاهی نیاز خواهیم داشت که 0.25درصد این تعداد می شود 215 بازیکن در سطح مسابقات بین المللی.

حالا یک روش دیگر برای برآورد کردن تعداد بازیکنانی که باید در رنکینگ بین المللی شرکت نمایند ،استفاده از آمار تعداد بازیکنان فعلی کشور هایی است که صاحب جایگاه و سبک در این رشته هستند . با نگاهی به سایت فدراسیون جهانی بدمینتون می بینیم که این کشورها به طور میانگین بالای 30 نفر در هر یک از رشته های 5 گانه در رنکینگ جهانی دارند که در برخی کشورها حتی به 78 نفر(مانند مالزی ) در هر رشته نیز می رسد و از این آمار به عدد 150 می رسیم که خیلی عدد پرتی نسبت به برآورد قبلی نیست.

حالا لازم است ببینیم که این تعداد بازیکن باید در چند رویداد بین المللی شرکت نمایند تا بتوانند امتیاز لازم را کسب نمایند . باز با اقتباس از آمارهای فعلی 15 کشور صدر جدول بدمینتون ، به عدد 1 الی 25 رویداد برای بازیکنان انفرادی و 1 الی 19 رویداد برای دوبلیستها می رسیم که البته میانگین تعداد حضور برای هر بازیکن 3.3 رویداد در سال می شود یعنی کلا 495نفر - رویداد باید در مسابقات بین المللی بدمینتون شرکت نماییم .

از طرفی میانگین طول برگزاری هر دوره حدودا 7 روز است و برای این مدت اعزام بازیکن به کشور خارجی بدون احتساب هزینه تجهیزات و تدارکات و صرفا بر مبنای هزینه اعزام و اقامت حداقل 3000 دلار برای هر نفر هزینه نیاز است . بنابراین 495*3000 =1485000 دلار بودجه مورد نیاز بدمینتون کشور آن هم فقط در بخش شرکت در رویدادها بدون هزینه تجهیزات و تدارکات است . که اگر به ریال تبدیل کنیم بیش از 2.8 میلیارد تومان خواهد شد .

با توجه به این که شرکت موفق در هر رویداد 20 الی 45 روز اردوی تدارکاتی نیاز دارد ( بسته به سطح آن و هزینه هر روز اردو نیز در ارزانترین شرایط کمتر 30هزار تومان برای هر نفر -روز نمی شود لذا باید رقم 189 میلیون تومان را هم برای این قسمت منظور نمود .

برای این تعداد حضور در میادین حدودا 500 میلیون تومان تجهیزات ورزشی ( راکت 225 میلیون تومان - کفش و سایر تجهیزات 200 میلیون تومان ) نیاز است لذا بودجه لازم برای انتقال رتبه ایران از صفحه سوم رنکینگ جهانی به صفحه اول آن حداقل 3.7 میلیارد تومان در سال است که این رقم تقریبا کلا برعهده فدراسیون است .

لازم به ذکر است حصول نتیجه لازم یک ضرورت دیگر نیز نیاز دارد بدین نحو که تقسیم مساوی این امکانات بین 150 نفر به بهبود لازم در شرایط کشور منجر نمی شود و باید این امکانات بدین نحو تقسیم شود که 48 درصد این رقم برای 3 نفر یا 3 زوج اول هر رشته ( جمعا برای 24نفر اول) و 22 % آن برای 4-5 نفر/زوج دوم هر رشته ( جمعا 40نفر) هزینه شود و 30درصد باقی مانده برای 86 نفر باقی مانده هزینه شود .

البته این عمل یک پشتوانه نیز در بخش باشگاهی و آموزشی و ... داخلی نیاز دارد که بحث آن جداست . اگر از همان قاعده ذکر شده در بالا استفاده کنیم و 86 هزار نفر بدمینتون باز باشگاهی داشته باشیم هزینه خدمات دهی به این ورزشکاران ( بیمه ورزشی - فضای ورزشی - تجهیزات- اعزام به مسابقات- خدمات ورزشی جانبی ) با احتساب هزینه تقریبی 35000الی 50000تومان هزینه هفتگی برای هر بازیکن و 50 هفته تمرین روزانه ،سالانه 150 الی 225میلیارد تومان نیز در این بخش نیاز است . اما در این بخش نیاز به هزینه فدراسیون کم است و بخش عمده هزینه ها بر عهده ورزشکاران - باشگاهها - وزارت ورزش و جوانان و سایر دستگاههای دولتی فعال در امر ورزش و اسپانسر ها می باشد . البته در حال حاضر به نظر نمی رسد کشورمان این تعداد بدمینتون باز باشگاهی داشته باشد و طبق برآورد بنده تعداد بدمینتون بازان باشگاهی کشورکمتر از 10 هزار نفر است اما امیدوارم فدراسیون بدمینتون همکاری بیشتری را با بدمینتون نویسان به خرج دهد و اطلاعات بیشتری ارائه نماید تا ما هم موقع نوشتن مقالات تحقیقی به کمبود اساسی اطلاعات کمتر بر بخوریم . لذا هزینه ضروری فعلی حدود 26 میلیارد تومان است.

طبق اطلاعاتی که بنده دارم از این میزان هزینه هم اکنون رقمی در حدود 7 میلیارد تومان عمدتا به صورت کمک هزینه فضای ورزشی( هزینه فضای ورزشی ارزانتر) توسط دستگاههای دولتی تامین کننده فضای ورزشی پرداخت می شود ، رقمی بسیار کمتر که شاید به 2 میلیارد تومان هم نرسد ، توسط اسپانسر ها تامین می شود ، اما برای مابقی هزینه ها یعنی حدود 17میلیارد تومان برای زمان فعلی و  65-140میلیارد تومان برای آینده که تعداد بدمینتون بازان باشگاهی مون به حد استاندارد برسد خلاء سرمایه گذاری وجود دارد و هزینه آن کلا بر عهده ورزشکاران و تیمهای ورزشی و باشگاهها و هیئتهای بدمینتون است . لذا اگر دوست داریم در 4 سال آینده بدمینتون ما جایگاه بهتری داشته باشد و ان شالله از المپیکو مدالهای آن هم سهمی داشته باشیم، باید مسئولان دنبال تامین حدود21 میلیارد تومان در سال، منابع مالی اضافی برای بدمینتون کشور باشند.

در نهایت ضروری می دانم عرض کنم که سرمایه گذاری های ثابت و احداث ساختمانها جزو برآوردهای ما نیست و ما فقط دنبال برآورد هزینه های جاری مورد نیاز هستیم .

/ 1 نظر / 11 بازدید
مبین ترابی

تحلیل جالبی بود. امیدوارم بدمینتون بین مردم ایران بیشتر شناخته بشه..! هنوز خیلی از اطرافیانم من رو که می بینند به من میکن تنیس بازی می کردی نه؟! بعد 10 دقیقه توضیح دوزای می یفته!!! این یعنی جی!؟