بونساک پونسانا : سوپر من تایلندی ها

بونساک پونسانا بازیکن بدمینتون تایلندی است که امروزه تایلندی ها او را سوپرمن یا ابر مرد لقب داده اند. در سالهای اخیر بعد از لین دان ستاره افسانه ای کشور چین که لقب ابر لین دان - سوپر دان - سوپر لین دان را به  خود اختصاص داده بود این دومین بازیکنی است که چنین لقبی را به خود اختصاص می دهد.

کشور تایلند کشوری است که علیرغم مشکلات اقتصادی و اجتماعی و سیاسی حاد در سالهای اخیر پیشرفت بسیار سریع و قابل قبولی در ورزش بدمینتون داشته است به نحوی که دو قدرت دیرینه این ورزش یعنی مالزی و اندونزی را جدا به چالش کشیده است. شاید همه اینها به پشتوانه شاهزاده تایلند بوده است که شدیدا به ورزش بدمینتون علاقه دارد.

راتچوک اینتانون در انفرادی بانوان و بونساک پونسانا در انفرادی مردان دو پدیده جدید این کشور نسبتا پرجمعیت جنوب شرق اسیا می باشند.

این قهرمان در یک سال اخیر رتبه خود را از 22 جهان به 4 جهان ارتقا داده است و هم اکنون برای رتبه های بالاتر هم شانس بسیار خوبی دارد. پونسانا جوان نیست و متولد سال 1982 در شهر بانکوک است و در 31 سالگی سیر می کند. اما او قصد ندارد با تربه ها و مقامهایی که داشته است با دنیای قهرمانی خداحافظی نماید. او جزو نسلی است که بازیکنانی چون لین دان و لی چونگ وای و چن لانگ و دیگران در آن حضور داشته اند.

خانواده وی خانواده بدمینتونی است و خواهر کوچکترش سالاکجیت پونسانا هم در تیم ملی بدمینتون تایلند حضور دارد.

او در این سالها چندان هم ضعیف نبوده است در المپیک 2004 آتن تنها توفیق هدایت افسانه ای بود که توانست در نیمه نهایی وی را 15-9 و 15-2 مغلوب سازد و البته هم وطن هدایت یعنی سون دووی کونکورو در رده بندی برنز را نیز از او گرفت اما دو نتیجه 15-11 و 17-16 ( آن زمان سیستم مسابقات 15 امتیازی بود) نشان از بازی سرسختانه وی در آن مسابقه دارد. در این مسابقات خواهر کوچکتر وی 20 ام شد.

2 طلا 4 نقره در مسابقات مختلف سوپر سریز و یک نقره و یک برنز قهرمانی اسیا از مهمترین عناوین کسب شده توسط این بدمینتونیست تایلندی است. مسابقات اوپن سنگاپور یکی از مسابقاتی بوده است که پونسانا همیشه مدعی وارد آن شده است 2 قهرمانی و 3 نایب قهرمانی این مسابقات را در کارنامه دارد.

پونسانا بازیکن راست دست است و 177 سانتیمتر قد و 64 کیلوگرم وزن دارد. او یکی از با استقامت ترین ورزشکاران بدمینتون است و در مسابقات مختلف نشان داده است وقتی کار به استقامت بکشد به آسانی تسلیم نمی شود.

ponsana- from badmintonlink 

/ 1 نظر / 53 بازدید
گـــيتار سفيــد

اينجا... تمام ساز ها سفيد است.. تو به هر رنگي باشي... برايت -سفيد- مي نوازند...! دوست عزيز وبلاگ خيلي خوبي داري...[لبخند] اگر اهل ساز هستي به ما هم سر بزن و توي وب سايتمون عضو شو...[گل]